Sonuçlar açıklandı / detayları görmek için tıklayınız.

The Circle, Türkiye’nin yaratıcı genç mimarlarını GEMSS – Genç Mimarlar Seçkisi & Sergisi’ne davet ediyor. Çağdaş mimarlık ortamında 40 yaş ve altındaki genç mimarlar tarafından üretilen yenilikçi fikir ve projeleri kayıt altına almayı ve geniş kitlelerle buluşturmayı hedefleyen GEMSS’e katılım için son başvuru tarihi 21 Temmuz!

The Circle, Türkiye’nin yaratıcı genç mimarlarına GEMSS – Genç Mimarlar Seçkisi & Sergisi için açık çağrıda bulunuyor. Çağdaş mimarlık ortamında 40 yaş ve altındaki genç mimarların yenilikçi fikir ve projelerini kayıt altına almayı ve geniş kitlelerle buluşturmayı hedefleyen GEMSS, genç mimarları ön plana çıkartarak, ulusal ve uluslararası ölçekte seslerini duyurabilmelerini sağlayan bir  platform olma misyonuyla yola çıkıyor. 5 Eylül – 30 Kasım tarihleri arasında The Circle’da gerçekleşecek olan GEMSS sergisi, 1-30 Haziran 2020 tarihlerinde de Londra Mimarlık Festivali kapsamında RIBA’da (Royal Institute of British Architects) sergilenecek.

İlki Sait Ali Köknar küratörlüğünde düzenlenecek olan GEMSS’in multidisipliner seçici kurulu pratisyen ve akademisyen mimarların yanısıra mimarlık kültürüne katkıda bulunmuş sanatçılar, akademisyenler ve sektör temsilcilerinden oluşuyor. GEMSS’in 2019 seçkisi, Hafriyat Grubu kurucularından Ressam Antonio Cosentino, CM Mimarlık Kurucusu Mimar Cem Sorguç, M+D Mimarlık Kurucu Ortağı Mimar Dürrin Süer,  İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Kahvecioğlu, Tabanlıoğlu Architects Ortağı Mimar Murat Tabanlıoğlu, Hill International Başkan Yardımcısı Serdar Güçar ve İstanbul Bilgi Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zuhal Ulusoy’dan oluşan seçici kurul tarafından belirlenecek.

Genç Mimarlar Seçkisi & Sergisi, mimarlık kültürüne katkı sağlayan bireysel ve kolektif güncel pratikleri kayıt altına almayı, ulusal ve uluslararası platformlarda yer bulmalarına destek olmayı ve güncel mimarlık tartışmaları için yeni bir zemin yaratmayı hedefler. Her yıl yapılması planlanan GEMSS, aynı zamanda Türkiye’deki genç mimarlar için yaratıcı üretimlerini geliştirebilecekleri disiplinler arası bir ortam oluşturmayı amaçlar. Seçilen işlerdeki düşünsel ve kavramsal odak noktalarının kaydını tutarak, mimariye dair çok boyutlu bir arşiv oluşturur. Böylece Türkiye’nin mimarlık kültürüne hizmet eden etkinliklerden biri olma amacını taşır.

Başvurular gemss@thecircle-o.com adresi üzerinden e-mail yoluyla yapılacaktır. Başvuru koşullarında istenilenlerin eksiksiz ve gerçeğe uygun olarak paylaşılması gerekmektedir. Başvurular ücretsizdir ve gizli tutulacaktır.

Aranan özellikler:

 • Yurtiçi veya yurtdışındaki üniversitelerin mimarlık bölümünden lisans mezunu olmak
 • Mimarlık ofisi sahibi, serbest mimar veya mimarlık ofisi çalışanı olmak
 • 40 yaş ve altında olmak
 • İnşa edilmiş bir işe ve/veya ulusal ve/veya uluslararası bir mimarlık yarışmasında elde edilmiş resmi bir dereceye sahip olmak

GEMSS’e katılmak için başvuru formunu doldurarak gemss@thecircle-o.com adresine mail atabilirsiniz.

Başvurularda kullanılması istenen pafta şablonuna buradan ulaşabilirsiniz.

Pafta şablonunun kullanımı ile ilgili talimatlara göz atmak için tıklayın.

İşbirliği yapılan projelerle başvuracak adaylardan istenen muvafakatname örneğine  buradan ulaşabilirsiniz.

 • Adaylar en az bir, en fazla iki projeyle katılım yapabileceklerdir:
  – Tamamlanmış mimari projeler
  – Mimarlık-sanat arakesitindeki mekansal tasarımlar
 • Adaylardan belirlenen formata uygun olarak düzenlenmiş pafta tasarımlarının dijital versiyonları beklenmektedir.
 • Mimarlık ofisinde çalışan adaylar, başvuru yaptıkları işin mimari tasarımında pay sahibi olduklarını çalıştıkları ofisten alacakları kaşe ve imzalı bir belge ile sunmalıdır.
 • Başvuru yapılacak projelerde görev alan ekiplere ait künyelerin belirtilmesi gerekmektedir.
 • Katılacak adaylardan serbest formatta hazırladıkları özgeçmiş ve portfolyoları da beklenmektedir.
 • Seçici kurul seçkiyi tamamladıktan sonra, katılımcılardan sergiye yönelik dijital/fiziksel materyaller (maket/obje, video vb.) istenecektir.

GEMSS’e aday göstermek istediğiniz genç mimarların isimlerini ve mail adreslerini “Aday Göster” başlığıyla gemss@thecircle-o.com adresine yollayabilirsiniz.

Ön değerlendirme:
Seçici kurul üyeleri kendilerine sunulan dijital dokümanları bireysel olarak ön değerlendirmeye tabi tutarak kısa liste oluşturur.

Değerlendirme:
Belirlenen kısa listeyi değerlendirmek üzere seçici kurul üyeleri bir araya gelir. Projelerin yanı sıra, portfolyo ve özgeçmişleri de değerlendirerek sergiye katılacak pratikleri belirler. GEMSS seçkisine alınan projeler arasında herhangi bir derecelendirme veya sıralama yapılmaz.

Raporlama:
Seçici kurul üyeleri, yapacakları değerlendirmenin ardından serginin genel hedeflerini de gözeterek seçkiyi hangi kriterlerle oluşturduklarını kısa bir rapor ile açıklar. Adaylarda aranan niteliklerin bir rapor yardımıyla yazıya dökülmesindeki amaç, içinde bulunduğumuz zamanı anlamak ve devam eden yıllarda da sürdürülmesi planlanan GEMSS için bir kılavuz oluşturmaktır.

Sergileme:
Seçkide yer alan genç pratiklerin projelerini ve mimari yaklaşımlarını kamuyla paylaşmak üzere düzenlenen sergide, projelerin anlatım aracı olarak paftaların yanı sıra videolara ve maketlere de yer verilir.

Yayın:
Bu sürecin sonunda sergiye eşlik edecek bir kitap yayınlanarak sergide toplanan bilgilerin kalıcılığı sağlanacaktır.

GEMSS ile ilgili detaylı açıklamaların olduğu şartnameyi buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Seçkide yer alan genç pratiklerin projelerini ve mimari yaklaşımlarını kamuyla paylaşmak üzere düzenlenecek olan sergide, projelerin anlatım aracı olarak paftaların yanı sıra videolara ve maketlere de yer verilir. Seçilen projeler arasında herhangi bir sıralama yapılmaz, projeler eşit düzeyde sergilenir.

Sergiyle ilgili bilgiler için takipte kalın!

ANA SPONSOR

DİJİTAL İLETİŞİM İŞ ORTAĞI

YAN ETKİNLİK SPONSORU

İLETİŞİM PARTNERİ

SERGİ İLETİŞİM SPONSORU

KİTAP DESTEKÇİSİ

TEŞEKKÜRLER:

Başvurular hakkında bilgi almak için eposta adresinizi bırakabilirsiniz:

Seçici Kurul Üyeleri

Antonio Cosentino
Ressam
Cem Sorguç
CM Mimarlık Kurucu Ortağı
Dürrin Süer
M+D Mimarlık Kurucu Ortağı
Hüseyin Kahvecioğlu
İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi
Murat Tabanlıoğlu
Tabanlıoğlu Architects Ortağı
Serdar Güçar
Hill International Başkan Yardımcısı
Zuhal Ulusoy
İstanbul Bilgi Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi Dekanı
Sait Ali Köknar (Küratör)
KHAS Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi

Takvim

 • Duyuru

 • Sorular için son tarih

 • Son başvuru tarihi

 • Sonuçların ilanı

 • Sergi açılışı

Sorular:

Yarışma ile ilgili en çok sorulan sorulara gözat.
GEMSS ile ilgili tüm sorularınızı gemss@thecircle-o.com adresine yollayabilirsiniz.