KonuŞu bünyesinde düzenlenen “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Politikada Kadınlar”  adlı konuşma 19 Mart 2019 tarihinde The Circle’da gerçekleşti.

Etkinlik Açıklaması:

Kadın hakları dünyanın her yerinde bir mücadele sonucunda kazanılmıştır. Bu mücadele hem politikada hem sokakta hem de ev hayatında süregelmiştir. Osmanlı döneminde ise kadınların yönetimde söz sahibi olmaya başlamasının başlangıcı olarak Hürrem Sultan dönemi gösterilir. O zamandan beri Nezihe Muhiddin’den Hayganuş Mark’a, Halide Edip’ten Nilüfer Pehlivan’a, Duygu Asena’dan Türkan Saylan’a kadar bir çok kadının direnişi, imkansız gibi görünen değişimlerin gerçekleşmesini sağlamıştır.

Peki 16. yy.’dan itibaren Osmanlı’da kadın hareketi nasıl gelişti? Bu değişimde önemli rol oynayan toplumsal hareketler nelerdir? Türkiye sivil toplumunda ve dış politikada kadın hareketinin önemi nedir? Öz-belirleme kuramı nasıl doğmuştur? Feminist tarihçilik nasıl olmalıdır?

Konuşmacılar:

Doç. Dr. Zeynep Alemdar, Dış Politikada Kadınlar İnsiyatifi Kurucusu

Doç. Dr. Gülhan Balsoy, Bilgi Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı 

KonuŞu Hakkında:

KonuŞu, günümüzü anlamak ve anlamlandırmak için kurulmuş bir konuşma platformudur. KonuŞu’nun amacı, sosyal konularda uzman analizlerini meraklılarıyla buluşturmak, tarihsel bilgi ve sosyolojik öngörü sahibi olmayı hızlandırmak ve günlük politika dışı konuları tartışmaya açmaktır.   KonuŞu, Eylül 2018’de sosyolog Hale Ceren Zeytinoğlu tarafından kurulmuştur.