Zuhal Kol (Openact, Kurucu Ortak)

Openact Architecture’in kurucu ortağı ve mimardır. Madrid ve İstanbul’da kayıtlı büroları olan stüdyonun projeleri farklı ülkelerde, çeşitli ölçeklerde mimarı ve kentsel tasarım işlerini içermektedir.

2011 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden Mimarlık Fakültesi birincisi olarak mezun olduktan sonra, 2013 yılında Cornell University Master of Architecture + Urban Design programını tamamlamıştır. 2012‐2013 yılları arasında Cornell AAP’deki çalışmaları sırasında, “Petropolis of Tomorrow” araştırma ekibinin üyesi olmuş ve araştırma görevlisi olarak Cornell’de çalışmıştır. Bu araştırmadaki çalışmaları 2016’da Lizbon Triennale’de sergilenmiştir. Profesyonel aktiviteleri süresince İstanbul Teknik Üniversitesi, Cornell University, Europan International Forum gibi akademik kurumlarda ve çeşitli tasarım festivallerinde konuşmacı olarak katılımda bulunmuştur; lisans ve lisansüstü mimarlık stüdyolarında kısa dönem davetli eğitmenlik, jüri üyeliği ve çalıştay yürütücülüğü görevlerinde yer almıştır. Ulusal ve uluslararası mimarlık yarışmalarında çeşitli seviyelerde ödüller kazanmıştır. Bunlar arasında Hırvatistan ve Türkiye’de uygulamaya geçen Zagreb “Swap on the River” ve Bandırma Tasarım Parkı projeleri yarışmalarında kazandığı birincilik ödülleri de bulunmaktadır. Makale ve projeleri Water Index, Petropolis of Tomorrow, Association, Praznine ve Arquitectura Viva gibi basılı yayınlarda yer almış, çalışmaları ayrıca Türkiye, İspanya, ABD, Hırvatistan, Polonya, Portekiz, İtalya, Arjantin, Hollanda ve Çin gibi birçok uluslararası platformda sergilenme olanağı bulmuştur.

Sava Aktiviteleri

İşveren Zagreb Belediyesi
Proje Türü Kamusal Alan Tasarımı
Tamamlanma Yılı Yapım Aşamasında
İşbirlikçiler Carlos Zarco Sanz, Sara Palomar Perez, Agram d.o.o., Layher GmbH, Ultra Studio d.o.o., ETS Farago d.o.o., Arhitektura minimal d.o.o., Inspekting d.o.o., Damir Bekic
Tasarım Firması Openact Architecture
Ödüller Birinci Ödül – Europan 13 Adaptable City 2 Uluslararası Mimarlık Yarışması, 2015 First Award –Europan 13 Adaptable City 2 International Architecture Competition, 2015
Üçüncü Ödül –Ljubljana Forum Şehirlerin Geleceği, Büyük Altyapı Projeleri “Sava Activities” 2018 Third Award –Ljubljana Forum Future of Cities, Large Infrastructure Projects “Sava Activities”
Fotoğrafçı Marko Mihaljevic

Sava Nehri’ni Zagreb’in günlük yaşamına tekrar dahil etmeyi amaçlayan proje, nehir kıyısındaki programların, su üzeri/etrafında değiş-tokuş edilerek kentin farklı alanları arasında sürekli etkileşim ve müzakareyi teşvik ettiği, katılımcı bir çerçeve üzerine tasarlanmıştır. 7 km uzunluğundaki sel basma bölgesine yayılan proje, kıyı alanını hafif müdahalelerle dönüştürerek, su yükselmesi durumunda sökülme kabiliyetine sahip, farklı programlar ve farklı kombinasyonlar ile kullanıcılar tarafından manipüle edilebilecek 9 aktivator strüktürü, bu kentsel müzakarenin vasıtası olarak kurgulamıştır.

Bandırma Tasarım Parkı

İşveren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi 
Proje Türü Kamusal Alan Tasarımı + Tescilli Yapı Restorasyonu 
İşbirlikçiler Carlos Zarco Sanz, Jose Luis Hidalgo, Zehra Saday Aygün, Ozan Önder Özener, Gülsün Tanyeli, Meliz Akyol, ITU Nova, Haluk Sesigür, Fonksiyon Mühendislik, Sinerji Dinamik Proje, CeyPeyzaj, Selin Deniz, Arzu Özsavaşcı, Solvotek Mühendislik, Pozitif Proje, NA Mimari Aydınlatma
Tasarım Firması Openact Architecture
Ödüller Bandırma Tasarım Parkı Uluslararası Mimarlık Yarışması, 2017
Fotoğrafçı Zehra Saday Aygün

Bandırma’nın post-endüstriyel alanlarından biri olan terkedilmiş askeri bölgenin yeniden işlevlendirilmesi ve kentsel/bölgesel ölçekte yaşama dahil edilmesini amaçlayan proje, ekolojik, altyapısal ve kentsel programların farklı etkileşimlerine olanak sağlayacak katmanlı bir yaklaşım ile tasarlanmıştır. Proje, parkı Tasarım ve Araştırma Enstitüsü odağında kurgulayarak, Bandırma’nın bölge içindeki sosyo-kültürel katkısını güçlendirecek ve kentin doğal ekolojik döngülerinin yapısal öğelerle bütünleştiği bir ortam yaratmayı hedeflemektedir.