Ramazan Avcı (SCRA Mimarlık, Kurucu Ortak)

1982 yılında Safranbolu’da doğdu. Lisans eğitimini 2000-2004 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde dereceyle tamamladı. Mezuniyeti ardından TH&İdil Mimarlık Ankara ve İzmir Bürolarında birçok yarışma ve uygulama projesinde görev aldı. 2009 yılından bu yana SCRA Mimarlık Ofisi’nde çalışmalarını sürdürmekte. 2014 yılından bu yana TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Mimarlık Bölümü’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak tasarım stüdyosu yürütmekte. Mesleki pratiğinin yanında Mimarlar Derneği 1927 üyesi olarak mimarlık mesleği ile ilgili çalışma ve etkinliklerde yer almakta.

Ramazan Avcı 2018 yılında Kara Harp Okulu Laboratuvar Merkezi, Yapı Dalında, Gelibolu Tarihi Alanı Yeni Şehitlik Tasarımları Fikir Projesi, Proje dalında XVI. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödüllerinde finalist olarak yer almıştır. Anamur Atatepe Sosyal Merkezi Projesi 2017 yılında Turgut Cansever Ulusal Mimarlık Ödülleri, Proje Dalında Büyük Ödül’ün sahibi olmuştur. Tarih Öncesi Yaşam Müzesi, XIII. ve XV. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri’nde, Proje ve Yapı Dallarında finalist olarak yer almış aynı zamanda 2012 yılında WAF / Dünya Mimarlık Festivali’nde finale kalmıştır.

Sosyal Etkinlik Evi

İşveren Ytong
Proje Türü Sosyal Tesis, Çok Amaçlı Salon
Tamamlanma Yılı 2013
Tasarım Firması SCRA Mimarlık
Ödüller 2.lik Ödülü 

Kentsel olan söz konusu olduğunda sürekli değişim hali kendini öne çıkarmakta ve belirli stabil olma durumundaki program odaklı tasarımlar geçerliliğini yitirmektedir. Bu amaca yönelik olarak kullanıcısıyla arasına mesafe koymayan, onun amacına göre dönüşebilme potansiyeline sahip, ürettiği durumlarla günün her saatinde gündelik yaşantıya dahil olması hedeflenen bir ‘mekan-izma’ önerilmiştir.

Bu amaca yönelik olarak kullanıcısıyla arasına mesafe koymayan, onun amacına göre dönüşebilme potansiyeline sahip, ürettiği durumlarla günün her saatinde gündelik yaşantıya dahil olması hedeflenmiştir.

Bornova Çocuk Dünyası

İşveren Bornova Belediyesi
Proje Türü Sosyal Tesis 
Tamamlanma Yılı  2016
İşbirlikçiler Seden Cinasal, Emre Şavural, Fatih Yavuz
Tasarım Firması SCRA Mimarlık – FREA
Ödüller Ulusal Yarışma 2. Ödülü

‘Parkur’ keşif, eğlence ve öğrenme araçlarını bünyesinde barındıran sürekli bir mekân olarak kurgulanmıştır. Başlangıç ve bitişinin birbirine karıştığı, tüm deneyim ve oyun alanlarının döngüsel bir kurgu içinde çocuklarla buluştuğu bir mekân olarak ele alınmıştır.

Parkur’un hareketleri çocuklara mekânsal deneyimler sunmayı amaçlarken aynı zamanda dış mekânda da tanımlı alanlar oluşturur.