Melike Altınışık (Melike Altınışık Architects, Kurucu)

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun olduktan sonra, Londra’da AADRL’den Mimarlık ve Şehircilik alanında master derecesini almıştır. Melike Altınışık, mimarlık, şehircilik ve tasarıma yönelik yenilikçi bir yaklaşım geliştirmeye kendini adamış ödüllü bir mimar, tasarımcı ve eğitimcidir. Çalışmaları, mimarlığın tasarım teknolojileriyle olan ilişkilerinde düşünme yeteneğini geliştirmeyi amaçlamaktadır.
2006 yılından bu yana yüksek binalardan kültür merkezlerinden, müzelere ve ısmarlama mobilya tasarımlarına kadar değişen ölçeklerde önemli projeler üzerinde çalışarak uluslararası profesyonel mimarlık tecrübesini geliştirmiştir. Tasarım çalışmaları, 40 yaş altı Europe 40, FEIDAD Tasarım Ödülü 07 ve İsviçre Sanat Ödülü dahil olmak üzere birçok prestijli tasarım ödülüne layık görülmüştür. Çeşitli ulusal, uluslararası ve davetli mimarlık yarışmalarına, sergilerine ve yayınlarına katılmışıtır. Çalışmaları arasında İstanbul TV ve Radyo Kulesi (İstanbul, Türkiye – Yapım Aşaması) ve Robot Bilimi Müzesi (Seul, Güney Kore) gibi ödüllü projeler bulunmaktadır. Uygulamalarını İstanbul’da kurmadan önce Londra’da Zaha Hadid Architects ile Baş Mimar olarak çalışmıştır (2006-2013). Mesleki mimari pratiğinin yanı sıra AA (Architectural Association, Londra), SAC (Mimarlık Staedelschule, Frankfurt), LAU (Lübnan Amerikan Üniversitesi, Beyrut), İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi), BÜ (Bilgi Üniveritesi, İstanbul) gibi çeşitli kurumlarda davetli eleştirmen, misafir öğretim görevlisi, konuşmacı ve jüri üyesi olarak görev almıştır.

İstanbul TV & Radyo Kulesi

İşveren Ulaştırma ve Altyapı Yatırımları Bakanlığı
Proje Türü Telekomünikasyon Kulesi 
Tamamlanma Yılı Yapım aşamasında 
İşbirlikçiler Balkar İnşaat, Thornton Tomasetti, HB Teknik, Çilingiroğlu, ABE TEknoloji, Newtecnic, DS Landscape, Dark Lighting, Etik, 3Tek, Pompaa, Entegre, MIR
Tasarım Firması Melike Altınışık Architects
Ödüller Ulusal Yarışma 3.Ödül

Istanbul’un fütüristik 369 metre yüksekliğindeki yeni telekomünikasyon kulesi, Istanbul’un farklı yönlerinden bakıldığında değişen silüeti ile kent silüetinde farklı ritimler yaratmaktadır. Mimari formun olusumu zerafet ve güzelliği, matematik ve geometri ile birleştirirken; yenilikçi konsepti yaşanabilir mekanların kule çekirdeğine eklemlenmesini sağlar.

Hem mimari tasarım hem de inşaat metodolojisi açısından ileri mühendislik teknikleri gerektiren bu özgün kulede, tüm tasarım detayları, mimari planlama ve malzeme seçimleri bu süreçler göz önüne alınarak yapılmıştır. Kule cephesinin 2019 yılı sonuna tamamlanması hedeflenmektedir.

Seul Robot Bilimi Müzesi

İşveren Seul Büyükşehir Belediyesi
Proje Türü Müze
Tamamlanma Yılı Yapım Aşamasında
Tasarım Firması Melike Altınışık Architects
Ödüller Uluslararası Yarışma 1.Ödül

Seul’un kuzeyinde yer alan, “Changbai Yeni Ekonomik Merkezi” yenileme alanının merkezinde yer alacak müze, yanında yapılması planlanan Fotoğraf Sanat Müzesi ile birlikte şehrin ‘Chang-dong’ bölgesi için yeni bir kültür merkezi oluşturmayı hedeflemekte.

Bilim, teknoloji ve inovasyonun toplum genelinde ilerlemesi ve desteklenmesinde önemli bir rol oynayacak olan müze için MAA’nın yarışmayı kazanan projesi ile geliştirdiği tasarım, robotları ve yeni teknolojiyi sergilemenin yanında, tasarım sürecinden üretim ve inşa sürecine kadar robotik teknolojiler kullanılarak ilerleyecek. Başka bir deyişle, bu müze ilk sergisini de sahada müzeyi inşa eden robotlarla başlatacak.