Ilgın Avcı (CAA Studio, Mimar Ortak)

1985 yılında Ankara’da doğdu. 2008 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. 2007 yılında çalışmaya başladığı Çırakoğlu Mimarlık Limited Şirketi’nde 2010 yılından itibaren şirket ortağı olarak çalışmaktadır. Ulusal ve davetli mimarlık yarışmalarında ödül ve mansiyonlar aldı. Alişan Çırakoğlu ile birlikte 2014 ve 2018 Ulusal Mimarlık Ödüllerinde proje dalında başarı ödülü, 2016 yılında ise Turgut Cansever Büyük ödülünü kazandı. Şu anda CAA Studio ortağı olarak çalışmakta, aynı zamanda Kadir Has Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde yarı zamanlı öğretim üyeliği yapmaktadır.

ODTÜ YP Amfisi METU YP Auditorium

İşveren Yüksel Proje 
Proje Türü Eğitim Yapısı
Tamamlanma Yılı 2019
İşbirlikçiler Alişan Çırakoğlu, Deniz Yazıcı, Batuhan Kumru, Meriç Arslanoğlu, Süreyya Ural, Işık Yaramış, Cengiz Özkan
Tasarım Firması CAA.Studio
Ödüller Davetli Yarışma 1.Ödül 
Fotoğrafçı Alişan Çırakoğlu, Cemal Emden, Soner Şimşek

ODTÜ’ de yer alan Yüksel Proje Amfisi projesinde en önemli tasarım girdisi doğal olarak içinde bulunduğu çevre oldu. Hem bu çevrenin karakterini sürdürecek hem de çağdaş mimariyi kendisinden önce yapılanlarla diyalog içine sokacak bir yapı, bir yandan da taşıdığı işlevle de bağlantılı olarak bulunduğu noktada kampüsün “landmark”larından birisi olacak akılda kalıcı bir iz hedeflendi. Yapı 4 adet amfi ve 17 adet derslik barındırmakta. Bütün bu amfi ve dersliklerin açıldığı ortak bir boşluk dış mekanla da bütünleşerek etrafı için bir buluşma ve etkileşim alanı sunuyor.

Programda yer alan amfiler yapının kütlesel kompozisyonunda öne çıkan elemanlar olarak kullanılıyor. Büyük konsollar oluşturan bu kütleler ağaçlık alana doğru heykelsi unsurlar olarak uzanıyor. Yapı bu büyük konsolları ile iddialı bir mühendislik eseri olarak da öne çıkmakta.