Burak Pekoğlu (BINAA, Kurucu)

1984 yılında Eskişehir’de doğdu. Liseyi Robert Kolej’de okudu. Mimarlık lisans eğitimini 2008 yılında uluslararası öğrenci başarı bursuyla kabul aldığı New York Eyalet Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisans derecesini, 2011’de Harvard Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden aldı. Pekoğlu’nun mimari tasarımcı olarak çalıştığı uluslararası ofisler arasında Skidmore, Owings & Merrill’in (SOM) New York, Schimidt Hammer Lessen’in (SHML) Aarhus, Danimarka ve Pelli Clarke Pelli Architects’in (PCPA) New Haven ofisleri bulunmaktadır. Bilgi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nin mimarlık bölümlerinde mimari proje dersleri vermiştir. Burak Pekoğlu’nun 2012 yılında kurucusu olduğu mimarlık ve araştırma stüdyosu BINAA (Building Innovation Arts Architecture) sıradışı ve yenilikçi projeleri hayata geçirmektedir. BINAA’nın Sakarya, Hendek’teki S2OSB (Sakarya 2. Organize Sanayi Bölgesi) yönetim ofisi ve konferans salonu projesi Architizer A+Awards’da, 2017’de uluslarası jüri tarafından mimari+metal kategorisinde birincilik ödülünü kazanmıştır. BINAA’nın tamamlanan ve devam etmekte olan projelerinden bazıları S2OSB, Argül Weave, Interia-Nobis, Sanmar Headquartes, Serdivan Houses, Cengelkoy Residences, Sakarya Şehir Kütüphanesi, Mardin Şehir Kütüphanesi ve Sakarya Şehir Otoparkı olarak sıralanabilir.

S2OSB Yönetim Binası & Konferans Salonu

İşveren  2. Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi
Proje Türü Yönetim Binası & Konferans Salonu
Tamamlanma Yılı 2016
İşbirlikçiler Tunay Can (Client Rep.), Avşaroğlu İnş., EPAS, Bersis, KASSO, Aspen, EAE, Koleksiyon, Karasu Mermer, Vitra
Tasarım Firması BINAA 
Ödüller Architizer Awards’ Architecture+Metal Award 2017
Fotoğrafçı Thomas Mayer, Cemal Emden

İstanbul’un 170 km. doğusunda, Sakarya Bölgesinde yer alan S20SB, Sakarya 2. Organize Sanayi Bölgesi yönetim binası, genel merkez ve konferans salonu işlevlerini üstlenir. Yönetim ve mühendislik ekiplerinin vizyonlarını birleştirdiği, bölge için ikonik bir yapı niteliği taşıyan bu bina, insanları yeni açılardan bakmaya teşvik eder. Yeni bir bakış açısı, endüstriyel gelişimin ana konseptini yansıtan yeni algılama/öğrenme methodlarına öncülük eder. İncelikle işlenmiş metal cephe binayı sarmalayarak yapının, yönetim merkezinden konferans salonuna (170 kişilik), çok amaçlı fonksiyonlarına eşlik eder. Geometrik dokulu kabuk, konferans salonunda dolu paneller ile başlar, dizilimi ritmik bir şekilde artan perfore paneller ile devam eder. Ofis alanlarında bu paneller çift cidar işlevi görerek gün ışığının kontrollü bir şekilde filtrelenmesini sağlar. İç mekan dış cephe tarafından kamufle edilirken, kullanıcılar dışarıyı görebilmeye devam ederler. Binanın dış cephesi iç ve dış mekanlar arasındaki iletişimi, etkileşimi sağlar. Bir elbise nasıl bir moda ifadesi ise kabuk da bir yapının işleyişini anlatan, kendini ifade etme şekli ve karakteridir. S2OSB’nin cephesi yalnızca binanın karakterini değil aynı zamanda işlevini de yansıtmaktadır.