Etkinlikler

The Circle’da ürettiğimiz mimari ve kültür-sanat odaklı projelere ek olarak, bir ‘açık-alan’ olarak çeşitli kültür-sanat etkinliklerine ve konuşmalara ev sahipliği yapıyoruz. Tiyatrodan edebiyata, sinemadan müziğe kadar çeşitli alanlardaki etkinlikler, The Circle’ın multi-disipliner bir platform olma özelliğini de destekliyor.

Kent, Mimarlık ve Sinema: Sinematik-Kent

Bu seminer dizisinde, filmlerin modern ve sonrasının mimarlık arşivini oluşturan ütopya, distopya ve heterotopyaları nasıl biçimlendirdiği ve görüntüye nasıl tercüme ettiği ele alınacaktır.

Nasıl Bir Şey Bu Performans Sanatı?

Bu atölyede katılımcılar bir performans inşa ederken dikkat etmemiz gereken hususlar hakkında bilgi sahibi olup, beden ve mekanın birbirini nasıl yapılandırdığı üzerine bedensel bir bellek araştırmasını deneyimleyecekler. Atölye katılımcıların yapacağı bir performansla sona erecek.

Nabız

İllüstrasyon sanatının en yeni ve yaratıcı örneklerini içeren bu sergi, birçok illüstrasyon sanatçısını yaşam, beden ve mekan temaları üzerinden bir araya getiriyor.

Sergi Dinamikleri

Sergi Dinamikleri söyleşisi, serinin ikinci etkinliğinde Ara Güler Müzesi ve Leica Gallery’de devam etmekte olan “Oyuklar ve Höyükler: Göbekli Tepe’ye Bir Bakış” sergisini konu ediniyor.

Görmeyi Öğrenmek: Görsel Kültür

Görmeyi Öğrenmek semineri, sanat tarihinden, göstergebilime, sinemadan fotoğrafa ve çağdaş sanata, görsel kültürden görsel ideolojiye kadar imgelerin bizimle olan ilişkisine odaklanıyor.

Katia Makatow Presents NOTHINGNESS II

Performans sanatı tarihinde en genç performans sanatçısı olarak adı geçen, 1 yaşından beri yaptığı sayısız performans, gösteri ve üretimlerle dans, tiyatro, sinema gibi bir çok farklı alanda ve sanat dalında eserler veren Katia Makatow İstanbul’da!!!

The Powerful Citizen

Disiplinler arası akşam yemeği tartışması, İsveç Başkonsolosluğu Kültür İşleri Danışmanı Mike Bode tarafından modere edildi. Tartışma, tüm vatandaşlar için daha kolektif bir tasarım sürecini nasıl geliştirebileceğimiz sorusuna odaklandı.

KonuŞu: Fotoğraftan Performansa: Değişen Sanat Pratikleri

19.yy’dan beri bir bireysel ve toplumsal kayıt alma yöntemi olarak kullanılan fotoğraf, insanların birbirleriyle ve toplumsallıklarıyla kurdukları ilişkileri kökten değiştirdi.

Wood Architecture

The Circle, İsveç Enstitüsü, İsveç İstanbul Başkonsolosluğu ve In-Between Tasarım Platformu işbirliğiyle, kentsel sorunları Türkiye ve İsveç arasında diyalog oluşturarak tartışan Equal Spaces / Kentsel Araştırmalar etkinlik serisi 2 Ekim’de başlıyor.

Praksis Seminerleri “İtaatsizlik ve Harf”

Praksis Seminerleri / Memed Erdener“İtaatsizlik ve Harf”31 Temmuz 7-21-28 Ağustos Çarşamba günleri19:45 – 21:45 The Circle, Praksis seminerleriyle yaratıcı kişilerin pratik deneyim ve teorik esin kaynaklarını katılımcılarla paylaşacakları bir platform yaratıyor. […]

Görmeyi Öğrenmek: Görsel Kültür

Ali Şimşek’in hazırladığı seminer dizisi  “Görme Biçimleri: Görsel Kültür” beş hafta boyunca her çarşamba The Circle’da gerçekleşecek.

Benden Bu Kadar

The Circle Burcu Halaçoğlu’nun tek kişilik oyunu Benden Bu Kadar’a ev sahipliği yapıyor.

Türkland

Dilşad Budak Sarıoğlu ve Ilgıt Uçum’un sahne aldığı multi-medya okuma performansı belli periyotlarla “Türkland” The Circle’da sahneleniyor.

Stanislawski’den Günümüze Oyunculuk Teknikleri

The Circle 9 Nisan-12 Mayıs 2019 tarihleri arasında, Cihangir Akademi’yle işbirliği içinde kapsamlı bir oyunculuk atölyesine ev sahipliği yaptı. Her hafta farklı bir eğitmenin farklı bir oyunculuk tekniğini ele aldığı atölye, oyunculuğa dair hem teorik hem de pratik bilgiler sunarak, oyunculara ve oyuncu adaylarına yeni perfpektif ve beceriler kazandırdı.

KonuŞu: Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Politikada Kadınlar

KonuŞu bünyesinde düzenlenen “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Politikada Kadınlar” adlı konuşma 19 Mart 2019 tarihinde The Circle’da gerçekleşti.

KonuŞu: Sosyolojik bir Vaka Olarak Pera

KonuŞu bünyesinde düzenlenen “Sosyolojik bir Vaka Olarak Pera” adlı konuşma 13 Şubat 2019 tarihinde The Circle’da gerçekleşti.

Evvel Zamanla Tanışmak

Roza Erdem’in hem kişisel hem de toplumsal tarihle yüzleşme çabasının sonucunda ortaya çıkan Evvel Zamanla Tanışmak prömiyerini 22 Şubat 2019’da The Circle’da yaptı ve belli aralıklarla sahnelendi. İzleyenleri yakın geçmişe dair bir hafıza yolculuğuna davet eden bu otobiyografik anlatı önümüzde sezon da The Circle’da sahnelenecek.

Türkland Okuma Performansı

Dilşad Budak Sarıoğlu ve Ilgıt Uçum’un sahne aldığı multi-medya okuma performansı belli periyotlarla “Türkland” The Circle’da sahneleniyor.

Meera Hashimoto Sergisi

Japon ressam ve sanat terapisti Meera Hashimoto’nun eserleri, 21-23 Aralık 2018 tarihleri arasında İstanbul’da ilk kez The Circle’da sergilendi.

KonuŞu: Su Kıtlığı Nedir, Nasıl Aşılır?: Orta Doğu’daki Denizsuyu Arıtımı Örneği ve Ötesi

KonuŞu bünyesinde düzenlenen “Su Kıtlığı Nedir, Nasıl Aşılır?: Orta Doğu’daki Denizsuyu Arıtımı Örneği ve Ötesi” adlı konuşma 19 Kasım 2018 tarihinde The Circle’da gerçekleşti.

Zen Çayı Seremonisi

The Circle – Chado işbirliğiyle, Japon çay ustası Shoko Higuchi ile gerçekleştirilen Zen-Matcha çayı seremonisine katılanlar meditatif bir deneyim yaşadı.